Z důvodu balení po 6 ks (krabice) doporučujeme vybírat počet lahví v násobku 6 (např. 6, 12, 18..)

Blog

Rodinné vinařství Moravčíkova vína z Horních Věstonic

Příběh tradice a lásky k vínu

Vína mají neuvěřitelnou moc vyprávět příběh místa, kde byla vyrobená. V případě rodinného vinařství bratrů Moravčíků z Horních Věstonic je tento příběh plný lásky k vinici, tradic a odhodlání vytvořit vína, která zrcadlí jedinečnou krajinu jižní Moravy.

Zakladatel vinařství, Ing. Vladislav Moravčík, vystavěl v roce 1993 základy toho, co se dnes stalo jedním z nejvýznamnějších vinařství v regionu. Jeho synové, Vladislav a Miroslav, převzali v roce 2002 vedení vinařství a od té doby společně pečují o vinice a podílejí se na obchodě a marketingu.

 

Vinařství ve změnách času: Odkaz generací

Za posledních několik let prošlo vinařství Moravčíkova vína významnými změnami. Rozšířením vinic a integrací moderních metod hospodaření se podařilo zvýšit produkci na 12,5 hektarů, s 9,5 hektary plodícími vinicemi. Klíčovou specializací jsou odrůdy Pálava a Ryzlink vlašský, které tvoří 30 % celkového portfolia vín a vyjadřují jedinečnost regionálního terroir. 

 

Víno jako výraz místa: Od vinice k lahvi

Filozofie vinařství Moravčíkova vína spočívá v ukázání jedinečnosti místního vápencového podloží skrze širokou paletu 25 odrůd. Výroba je založena na šetrném a rychlém zpracování hroznů, s důrazem na přirozený vývoj v chutích a vůních. Bílá vína zrají v nerezových tancích, zatímco červená vína procházejí procesem v dubových sudech.

 

moravcikova-vina-sklep

 

Od tradice k inovaci: Víno a pohostinnost spojené v jedinečném zážitku

Vinařství Moravčíkova vína se neomezilo pouze na výrobu lahodných vín, ale posunulo se ještě dál, kombinujíc pohostinnost s inovativním přístupem k prezentaci svých produktů. V přízemí jejich rodinného penzionu se nachází sklepní komplex pěti rotund, který slouží jako vinotéka. Zde mají hosté možnost objevovat celý sortiment vinařství a ochutnat vína podle své chuti a přání.

Tento unikátní prostor nejenže nabízí příležitost pro degustaci vín, ale také vytváří prostředí pro setkání a sdílení vášní s ostatními milovníky vína. Každá návštěva se tak stává autentickým zážitkem spojeným s tradicí, kvalitou a pohostinností, které jsou neodmyslitelnou součástí identity vinařství Moravčíkova vína.

 

Ocenění jako odraz kvality a oddanosti

Přestože je vinařství Moravčíkova vína relativně mladé, pyšní se širokou škálou ocenění z domácích i mezinárodních soutěží. Stříbrné medaile z významných událostí, jako je Vinoforum a AWC Vienna, a mnoho dalších ocenění, svědčí o jejich oddanosti kvalitě a vášni pro víno.

S každou lahví vinařství Moravčíkova vína přináší do světa vína nejen chuťové dobrodružství, ale i příběh tradice, místa a lásky k vinohradům Horních Věstonic.

Pálava: Příběh první původní moravské odrůdy révy vinné
Pálava je jméno, které znají vinaři i milovníci vína ve všech koutech světa. Jedná se o první původní moravskou odrůdu révy vinné, která vznikla spojením odrůd Tramín červený a Müller Thurgau. Zasvěcení do jejího vzniku a vývoje nás zavede k zajímavé osobnosti - Ing. Josefu Veverkovi, jehož práce výrazně ovlivnila tuzemské vinařské odvětví.

 

Cesta k vytvoření odrůdy Pálava

Na počátku padesátých let 20. století začal Ing. Veverka pracovat ve Šlechtitelské stanici vinařské ve Velkých Pavlovicích. Zde dostal za úkol zaměřit se na udržovací šlechtění révy vinné a také na novošlechtění. Roku 1953 mu bylo svěřeno úkolem vytvořit novou odrůdu révy vinné, která by dosahovala vysokých výnosů, měla být aromatická a zároveň odolná vůči chorobám a mrazům. Jeho volba padla na kombinaci Tramínu červeného a Mülleru Thurgau.

Náročný proces šlechtění

Ing. Veverka musel při vytváření odrůdy Pálava čelit nejen technickým výzvám, ale i politickému tlaku. Roku 1959 musel ze Šlechtitelské stanice ve Velkých Pavlovicích odejít z politických důvodů, avšak to ho nezastavilo v jeho práci. Společně se svou rodinou se přestěhoval do Perné u Mikulova, kde pokračoval v rozpracovaném šlechtění révy vinné.

Úspěch odrůdy Pálava

V roce 1977 dokončil Ing. Veverka cyklus šlechtění a odrůda Pálava byla zapsána do Státní odrůdové knihy ČR. Tato odrůda se osvědčila především na jižní Moravě, v Mikulovské a Znojemské podoblasti. Je vhodná pro výrobu jakostních a výběrových vín, charakterizovaných svou aromatickostí a vyšší aciditou.

Odkaz pro budoucnost

Ing. Josef Veverka se neomezoval pouze na odrůdu Pálava. Navázal na svůj úspěch další novou odrůdou Aurelius a podílel se i na klonovém šlechtění dalších odrůd. Jeho práce a odkaz přetrvávají, obohacujíce moravské vinařství a těšíce milovníky dobrého vína po celém světě.

Pálava není pouze název odrůdy révy vinné, je to také jméno spojené s bohatou historií, vášní a odhodláním jednoho muže, který svou práci věnoval vínu a jeho šlechtění s láskou a precizností.

 

Typické charakteristiky a gastronomické párování

Odrůda Pálava je známá svou výraznou aromatickostí a bohatou chutí. Vína z této odrůdy často přinášejí intenzivní ovocné a květinové tóny, jako jsou liči, mandarinka, z koření muškátový oříšek a vanilka. Díky vyšší kyselině mají vína z Pálavy svěží a živoucí charakter, který dodává vínům příjemnou strukturu a dlouhý závěr.

Pokud jde o gastronomické párování, vína z odrůdy Pálava se skvěle hodí k různým pokrmům, které vyžadují svěžest, ale zároveň i bohatost chuti. Jsou ideálním společníkem k silněji kořeněným jídlům, jako jsou asijská kuchyně, kari, či thajské speciality. Jejich aromatický profil a vyšší acidita je dělají skvělým partnerem k paštikám, sladkým úpravám masa a různým druhům sýrů, zejména ovčím či kozím.

Pro milovníky vína, kteří vyhledávají nejen lahodné pití, ale i harmonické gastronomické zážitky, je odrůda Pálava ideální volbou. Její unikátní charakter a široká paleta možností v gastronomii ji činí oblíbenou nejen mezi vinaři, ale i mezi gurmány po celém světě.

 

 

 

 
Toulky po sklepech a vinicích Pálavy: Unikátní víkendový zážitek pro milovníky vína

Na jaře se opět otevřou brány ke sklepům v Horních a Dolních Věstonicích. Pro milovníky vína je zde připraven nezapomenutelný zážitek - Toulky po sklepech a vinicích Pálavy. 

 

 

Vinaři otevřou celkem 16 sklepů, připravených vás uvítat a zasvětit do tajů jejich řemesla. Ať už jste zkušení znalci, nebo pouzí začátečníci v poznávání vína, máme pro vás připraveno něco zcela jedinečného.

Každý vinař vás čeká s minimálně 5 vzorky svých vín. To znamená, že budete mít možnost ochutnat desítky různých vín, přičemž seznámíte se škálou vůní a chutí, které region Pálavy nabízí. Setkáte se s malými a středními vinařstvími, která se zaměřují na tradiční produkci, a objevíte vína, ke kterým byste se běžně na trhu nedostali.

Cena vstupenky ve výši 800 Kč zahrnuje nejenom degustaci ve všech sklepích, ale také skleničku, poukázky na 300 Kč na nákup vína, kyvadlovou autobusovou dopravu mezi obcemi a katalog s mapkou, který vám pomůže lépe se v orientovat v tomto malebném regionu.

Celkem je v prodeji 1100 vstupenek, z toho 800 je dostupných v předprodeji a zbývajících 300 je možné zakoupit na místě. Chceme, aby každý měl příležitost zažít tento nezapomenutelný zážitek, proto doporučujeme si svou vstupenku zajistit včas.

Otevřené sklepy se uskuteční v sobotu 8.6.2024 od 9:00 hodin ráno. Při nákupu vstupenky si zvolíte místo startu, kde Vám bude nachystána Vaše vstupenka a potřebné náčiní. Budete mít jistotu, že na Vás vstupenka bude čekat i při vyprodání.  

Toulky po sklepích a Pálavě končí v 19:00 hodin.

V neděli dopoledne si můžete u vinařů ještě nakoupit vína za poukazy ze vstupenky do 12:00 hodin.

Nyní už jen kontrolní dechová zkouška a šťastnou cestu domů.

 

Nezapomeňte si rezervovat svou vstupenku a přidejte se k nám na Toulky po sklepech a vinicích Pálavy.

Pro více informací nás neváhejte kontaktovat na e-mailu nebo na našem Facebooku. Vaše dobrodružství s víny Pálavy začíná právě zde!

email: info@sklepyvestonice.cz

Facebook: Sklepyvestonice

A ještě to nejdůležitější na konec -  Rádi se s Vámi osobně setkáme ve sklepě s číslem 2 v Horních Věstonicích :)

3 položek celkem